کوهرنگ

شهرستان کوهرنگ

  • شهرستان کوهرنگ یکی از شهرستانهای استان چهارمحال و بختیاری است. مرکز این شهرستان، شهر چلگرد است و به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی فراوان و چشمه‌های جوشان، یک شهرستان توریستی، سیاحتی، عشایری و ورزشی شمرده می‌شود .
  • مرکزیت این شهرستان شهر چلگرد در ۸۵ کیلومتری شهرکرد واقع شده‌است، که بزرگترین جامعهٔ ایلی کشور یعنی ایل هفت لنگ بختیاری را در خود جای داده‌است.
  • طبیعت بکر و دست نخورده منطقه به همراه جاذبه‌های گردشگری بی نظیر سالیانه گردشگران بسیاری را از سراسر کشور و حتی دنیا به سوی این شهرستان هدایت می‌کنند. به طوری که در هر فصل جذابیت و گردشگر خاص خود را دارد. مثلاً در فصل بهار علاقه مندان به طبیعت از دشت لاله‌های واژگون، فصل تابستان علاقه مندان به داروهای گیاهی، سیاحت و اسکی تابستانه در قلل مرتفع و پوشیده از برف زردکوه بختیاری، فصل پاییز علاقه مندان به کوچ و شیوه زیست‌بوم عشایر بختیاری است.
  • در ضمن ۱۰ درصد از کل آبهای کشور از جمله سرچشمه سه رودخانه بزرگ و حیاتی یعنی زاینده رود، کارون و دز در این شهرستان و از قلل سر به فلک کشیده زردکوه بختیاری سر چشمه می‌گیرند.

برای مشاهده تصویر با ابعاد اصلی ، بر روی تصویر مد نظر کلیک کنید.

آخرین مطالب مربوط به شهرستان کوهرنگ

کوهرنگ با داشتن بیشترین جاذبه های طبیعی و تاریخی مهمترین قطب گردشگری چهارمحال و بختیاری به شمار می رود که نوروز فرصتی برای گشت و گذار در این شهرستان است.

 استان چهارمحال و بختیاری استانی کوهستانی در دامنه رشته‌کوه زاگرس است که هر شهرستان آن جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی را در دل خود جای‌داده است.

این استان با اقلیم متنوع دارای جاذبه‌های گردشگری است که در این میان شهرستان کوهرنگ از جذابیت بالایی برخوردار بوده و فصل بهار و ایام تعطیلات عید نوروز فرصت بسیار خوبی برای مشاهده جذابیت‌های این منطقه است.

این شهرستان دارای رودخانه، جنگل، چشمه و آبشارهای فراوان، بناهای تاریخی، قبرستان‌های تاریخی، سیاه‌چادرهای عشایر و… است. جنگل‌های بلوط در منطقه بازفت و وجود غارهای یخی از دیگر ظرفیت های این شهرستان است.

شهرستان کوهرنگ را می‌توان نمونه‌ای کامل از تمام پتانسیل‌های گردشگری و توریستی دانست که در ارتفاعات زاگرس قرار دارد و هر زیبایی طبیعی را می‌توان در این شهرستان پیدا کرد.

مهم‌ترین مناطق گردشگری این شهرستان شامل آبشار کوهرنگ، دشت لاله‌های واژگون، آبشار شیخ علیخان، جنگل‌های بلوط منطقه بازفت، چشمه دیمه، روستاهای تاریخی و بکر منطقه، روستای پله کانی سر آقا سید و… است.

آبشار شیخ علیخان یکی از زیباترین آبشارهای شهرستان کوهرنگ و کشور است. مسافران بسیار زیادی را هرساله در تمام فصل های سال به شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری می‌کشاند.

زمینه روستاگردی در روستای شیخ علیخان در کنار آبشار وجود دارد که این روستا نیز از بکرترین و دست‌نخورده‌ترین روستاهای تاریخی کشور به شمار می‌رود.

شهرستان کوهرنگ دارای گسترده‌ترین دشت لاله‌های واژگون است. رویش گیاهان دارویی از جمله موسیر  در کنار لاله های واژگون از دیگر ظرفیت های این منطقه است.

دشت لاله‌های واژگون چهارمحال وبختیاری در ۱۲ کیلومتری چلگرد و در نزدیکی روستای بنواستکی از توابع شهرستان کوهرنگ واقع‌شده است.

به دلیل وسعت زیاد(سه هزار و ۴۰۰ هکتار)، پوشش گیاهی بسیار زیبا و ارزشمند، لاله‌های واژگون (اشک مریم) در دو نوع قرمز و زرد و نیز نزدیکی به دیگر جاذبه‌های قطب سیاحتی کوهرنگ، این منطقه تفرجگاه بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

کوهرنگ کجاست؟
مسیر یزد به کوهرنگ
مسیر خوزستان به کوهرنگ
مسیر اصفهان به کوهرنگ
مناطق دیدنی کوهرنگ
نقشه راه کوهرنگ