غار یخی چما

غار یخی چما

  • غار یخی چما در مجاورت روستای شیخ علیخان در فاصله ۲۵ کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
  • غار یخی چما در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگه‌ای بزرگ و یک انباری پربرف است که ارتفاع برف‌های آن تا ۵۰ متر نیز می‌رسد. لایه‌های یخی این غار در فصول گرم و کم‌بارش دارای ضخامت کمی بوده و بسیار نازک و سست می‌باشند و باید از عبور بر روی آن‌ها و داخل غار اجتناب نمود.
  • غار یخی چما یکی از نادرترین و اعجاب‌انگیزترین غارهای استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود. قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این غار سبب شده است تا قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.
  • علاوه بر این غار یخی چما به بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد زیرا از زیر یخ‌های این غار، چشمه‌ای با آب سرد جریان یافته که در نهایت به سد کوهرنگ می‌ریزد.
  • نامگذاری این غار یخی به «چما» (یا چی‌ما)، از گویش بختیاری عشایر منطقه گرفته شده است.
  • با وجود ویژگی‌های منحصر به فرد، این غار یکی از کم‌نظیرترین نقاط گردشگری استان و حتی کشور است که برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است.
  • قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشته شدن حجم برف‌های چندین ساله در این مکان باعث شده قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.
  •    نشستن برف زمستان در تنگه ای صخره ای، زاویه تابش نور خورشید به تنگه و آب شدن برفها در تابستان، باعث فرسایش قسمت پایین برفها شده و به تدریج تشکیل یک غار یخی در طول گذشت صدها هزار سال رقم زده است.
  • سطح وسیع برف در غاریخی چما محلی برای تفریح و سرگرمی جوانان و نوجوانان عشایری منطقه چما شده است,در سال‌های اخیر مسابقات اسکی تابستانه کشور نیز در این محل برگزار می‌شده است.

ویدیو زیبای غار یخی

تماشای این ویدیو را از دست ندهید. لطفآ در صورت دانلود ، داخل ویدیو لوگو قرار ندهید!

تذکر : لطفآ برای تماشای انتهای این پدیده طبیعت ، نکات ایمنی را رعایت بفرمایید و یا همراه با راهنما بازدید نمایید.

برای مشاهده تصویر با ابعاد اصلی ، بر روی تصویر مد نظر کلیک کنید.

آخرین مطالب مربوط به غار یخی

سفری هیجان انگیز به غار یخی

برای رسیدن به غار یخی که از نادرترین غارهای ایران میباشد ، باید مسافت ۲۵ کیلومتری از کوهرنگ تا غار یخی را از راه آسفالت رو، و با پشت سرگذراندن روستا و آبشار خروشان و زیبای شیخ علیخان با شور و شوق در پیش بگیرید (البته حدود ده کیلومترآن هنوزآسفالت نیست و با دنده یک و دو باید حرکت کنید ).

پس از رسیدن به دشت چما می توانید خودروی خود را پارک کرده سپس از کوه مقابل به چابکی بالا روید  تا در آن سوی کوه، در جلو دیدگان بهت زده خود در قعر دره، تنگه ای را ببینید که مملو از برف های زمستانی یخ زده تلنبار شده از سالها و سالها پیش است که به سیاهی می زند .

غاریخی

لحظه رویایی را به چشم ببینید و در اوج گرما و شگفت زده پا بر آن توده یخ زده بگذارید و شور و شعفی وصف ناپذیر را احساس کنید.

اهمیت و جایگاه غار در جاذبه های گردشگری ایران؛  استاد ایرج افشار از پژوهشگران شاخص ایران در کتاب ۲۹۷ صفحه ای خود با نام میراث فرهنگی وگردشگری استان چهارمحال و بختیاری، وقتی به غار یخی می رسد فقط این جمله را می آوردکه «غار یخی چما شیخ علیخان در۱۱۰ کیلومتری شهرکرد در دره حاجی قلی در شمال چلگرد است» (افشار، ص۸۴) و سپس از چلگرد در شهرستان کوهرنگ به عنوان یکی از مناطق خوش آب و هوا یاد کرده است. به رغم آن که این غار در شمار غارهای کم نظیر و از جهاتی منحصر به فرد ایران به شمار می رود و یکی از بزرگترین منابع آب شیرین در بسترآن جاری و در نهایت به سد کوهرنگ می ریزد. اما این غار همچنان برای بسیاری از گردشگران و طبیعت گردان ناشناخته باقی مانده است.