روستای سر آقا سید

روستای سرآقا سید

«سر آقا سید» در ارتفاع ۲۵۰۰ متر از سطح دریا و در یکی از دامنه‌های قله «هفت تنان» در بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ و در فاصله حدود ۱۳۰ کیلومتری شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده، خانه‌هایش همه خشتی است و پنجره‌ها و درهای تمام خانه‌ها رو به طبعیت سبز و البته امام‌زاده «آقا سید» باز می‌شود. البته بیشتر خانه‌های سر آقا سید بدون پنجره هستند و درها تنها منفذ خانه‌ها به شمار می‌آید.

سر آقا سید روستایی با معماری کوهپایه‌ای و پلکانی است که به ماسوله‌ی زاگرس شهرت دارد؛ اما با وجود حفظ اصالت، نامش در بین روستاهای پلکانی ایران کمتر شنیده شده است.

روستا در گذشته یکی از اتراقگاه‌های ییلاقی عشایر بختیاری بود. مردم روستای سر آقا سید، با گویش بختیاری سخن می‌گویند. اگر در اردیبهشت و خرداد از روستا گذر کنید هنوز هم می‌توان کوچ عشایری که از مناطق گرمسیر خوزستان به چهارمحال و بختیاری می‌روند را شاهد باشید.

قدمت روستا را چند صد سال تخمین زده‌اند، اما سند موثقی برای این ادعا وجود ندارد.

روستا با وجود حدود ۳۰۰۰ نفر جمعیت از بین همه امکانات رفاهی فقط برق دارد، نه از مدرسه، نه از درمانگاه مجهز خبری نیست. سر آقا سید مکانی برای یک زندگی مدرن نیست. برف که می‌آید، راه روستا با همه دنیا قطع می‌شود، برای همین با وجود زیبایی و طبیعت بکری که سر آقا سید دارد، کمتر گردشگری پایش به آنجا باز شده است .

%۱۰۰ جمعیت سرآقا سید از سادات گرانقدر میباشند.

نکته : در تصاویر زیر شاهد یک تصویر خواهید بود که دانش آموزان ، شیک ترین لباس خود را پوشیده اند و عکس دست جمعی با معلم در روز اول مهر به یادگار گرفته اند . لطفآ در صورت بازدید از این روستا ، ضمن لذت بردن از طبیعت فوق العاده و مناظر زیبای منطقه به شما پیشنهاد میکنیم "علی وار" برخورد نمایید و کمی بخشنده باشید...

برای مشاهده تصویر با ابعاد اصلی ، بر روی تصویر مد نظر کلیک کنید.

آخرین مطالب مربوط به سرآقا سید