دشت لاله

دشت لاله های واژگون

یکی از جاذبه های ایران در اردیبهشت دشت لاله های واژگون است ، که هرساله خیلی‌ها به عشق دیدنش به مناطق مختلف و به خصوص دامنه زاگرس سفر می‌کنند. دشت لاله‌ های واژگون که زیبایی خیره کننده ای دارد. از اول اردیبهشت تا اواسط خردادماه می‌روید، گلی که به آن اشک مریم هم می‌گویند. اما در کدام مناطق می‌توان این مهمانان اردیبهشت را دید؟

از زیباترین و پرپشت ترین دشت های لاله واژگون را کوهرنگ دارد. آنقدر که وقتی با خودتان می‌رسید نمی‌گویید فقط همین؟ چون اینجا معروف ترین دشت لاله های واژگون ایران است.  این دشت در نزدیکی روستای بنواستکی و ۱۲ کیلومتری شهر چلگرد قرار دارد. راه هم چندان سخت نیست. از اصفهان وارد اتوبان ذوب آهن می‌شوید. فولاد شهر، زرین شهر و باغ بهادران در مسیرتان قرار گرفته. از گردنه رخ و تونلش که گذشتید، کوهرنگ پیش رویتان است. آبشار شیخ علیخان در ۹ کیلومتری همین روستا یعنی چلگرد واقع شده، جایی که می‌شود آشی هم در کنارش خورد. برای دیدن دشت لاله‌ها، در مسیر چشمه دیمه به یک سه راهی می‌رسید که راه سمت چپ شما را به روستای بنواستکی می‌رساند، جایی که دشت لاله‌های سرخ و زرد پیش رویتان است.

دشت لاله‌های واژگون فریدون‌شهر در شهرستان فریدون‌شهر در غرب استان اصفهان ، دشت لاله‌های واژگون گلستان‌کوه روستای دره بید در شهرستان خوانسار در غرب استان اصفهان، دشت لاله های واژگون افوس در در شهرستان بوئین و میاندشت در غرب استان اصفهان ، ولی مهمترین رویشگاه انها در دشتی به همین نام و در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد.

این دشت که رویشگاه اصلی این گیاه است در ده کیلومتری شهرستان کوهرنگ ( شهر چلگرد) قرارل دارد. در میانه راه از چشمه دیمه نیز عبور خواهید کرد. البته ابشار شیخ علیخان نیز در حوالی این شهر قرار دارد.
فصل رویش این گیاه از اواخر فروردین تا اواخر اردیبهشت است . این عکسهایی که شاهدید مربوط به روز اول اردیبهشت است .

برای مشاهده تصویر با ابعاد اصلی ، بر روی تصویر مد نظر کلیک کنید.

آخرین مطالب مربوط به دشت لاله